Czym jest kurtyna powietrzna i jakie ma zastosowanie?

Zapewnienie klientom komfortu, oszczędzanie energii oraz utrzymywanie śmieci i szkodników na zewnątrz to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoją właściciele restauracji, hoteli i obiektów użyteczności publicznej. Wielu z nich sięga po kurtyny powietrzne, które są umieszczone nad drzwiami w celu stworzenia silnego uszczelnienia powietrznego, utrzymującego klimatyzowane powietrze w budynku oraz zapobiegającego przedostawaniu się brudu i zanieczyszczeń z zewnątrz. Prawidłowo zainstalowana i w pełni wydajna kurtyna powietrzna może zaoszczędzić firmie dużo pieniędzy, zmniejszając ilość ciepła traconego przez otwarte drzwi. Jak to możliwe? Poznaj bliżej rozwiązanie, które zyskuje na ogromnej popularności!

Kurtyna powietrzna – definicja 

Kurtyna powietrzna elektryczna to urządzenie montowane nad drzwiami wejściowymi, najczęściej w obiektach klimatyzowanych. Dzięki niej strumienie powietrza z zewnątrz i wewnątrz nie ulegają wymieszaniu, co pozwala zachować odpowiednie warunki w pomieszczeniach. Jak działa kurtyna powietrzna? Pracę urządzenia możemy skrócić do prostego opisu: zasysa ono powietrze, schładza lub ociepla, a następnie wydmuchuje w postaci powietrznej kurtyny, która sięga do podłogi. 

Rodzaje kurtyn powietrza

Podział kurtyn powietrza dotyczy temperatury powietrza nawiewanego oraz zabudowy urządzenia. Pierwszy z nich obejmuje kurtyny ciepłe oraz kurtyny zimne. Drugi z kolei kurtyny pionowe i poziome. 

 

Kurtyny ciepłe mają za zadanie zapobiec wychłodzeniu wejścia do budynku w zimne miesiące. Z kolei kurtyna zimna działa na odwrót – zapobiega przepływowi ciepłego powietrza do wnętrza. 

Zastosowanie kurtyny powietrznej Czym jest kurtyna powietrzna i jakie ma zastosowanie

Kurtyny powietrzne są zaprojektowane tak, aby zapobiegać napływowi powietrza z zewnątrz przez otwarte drzwi do obszaru klimatycznego (ogrzewanego lub chłodzonego). Obniżają koszty energii, utrzymując ogrzane lub schłodzone powietrze w wewnętrznej sferze budynku. Wydajne kurtyny powietrzne pozwolą zaoszczędzić do 80% strat energii w otworze drzwiowym w porównaniu z drzwiami bez kurtyny powietrznej. Zimą kurtyna powietrzna tworzy barierę, która nie pozwala na przedostanie się zimnego powietrza, a latem strumień powietrza nie dopuszcza ciepłego powietrza z zewnątrz.

Zwalczanie szkodników i owadów 

Nadlatujące owady zostaną zatrzymane przez barierę powietrza, która jest zbyt silna, aby ją przeniknąć. Rozwiązanie to sprawdzi się więc w obiektach takich jak zakłady przetwórstwa spożywczego, piekarnie, restauracje, szpitale itp. 

Kontrola kurzu, zanieczyszczeń

Kurtyny powietrzne działają jako bariera przed kurzem, cząsteczkami brudu i wilgocią. Sprawdzą się więc w szczególności w budynkach zlokalizowanych przy ruchliwej ulicy lub mieszczących się tuż przy budowie. Jednym słowem, wszędzie tam, gdzie stopień zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki. 

Chłodnia

Ze względu na duże różnice temperatur zaleca się montaż kurtyn powietrznych w celu zmniejszenia strat energii przy otwartych drzwiach. Im większe są różnice temperatur pomiędzy wnętrzem a pomieszczeniem na zewnątrz, tym większe są straty energii, gdy drzwi są niezabezpieczone. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, unikając przepływu powietrza przez drzwi, ale również utrzymamy zamrożony towar w idealnym stanie i pomożemy obniżyć koszty rozmrażania chłodni.