Pałac Żelechów SPA & Wellness to rodzinny hotel SPA, a także kameralny, luksusowy hotel konferencyjny w województwie mazowieckim, oddalony od Warszawy zaledwie o 87 km. Swoją wyjątkowość zawdzięcza połączeniu XVIII-wiecznej architektury i zabytkowego klimatu z perfekcyjnym i nowoczesnym wyposażeniem, a także automatycznym drzwiom w basenie...
W zeszłym roku ARTBAU AUTOMATIC otrzymał bardzo nietypowe zapytanie. Klient poprosił o zaprojektowanie automatycznych drzwi przesuwnych oddzielających część zewnętrzną basenu od wewnętrznej.
Generalne założenia były następujące:
- drzwi miały być w pełni funkcjonalne, z bezstykową aktywacją otwarcia;
- skrzydła drzwi miały być częściowo zanurzone w wodzie (około 2/3 wysokości);
- wszystko miało działać bez zarzutów nawet w bardzo wysokiej wilgotności pomieszczenia.
Po naradzie w biurze, konsultacjach z dostawcami oraz kilku doświadczeń w warunkach „laboratoryjnych”, ARTBAU AUTOMATIC podjął się tego wyzwania, realizując je w następujący sposób:
Mechanizm urządzenia napędowego firmy GEZE uzbrojono tylko w standardowe elementy (silnik, rolka zwrotna, pasek, wózki jedne), a pozostałe części (płyta sterująca, zasilacz itp.) przeniesiono do przyległego pomieszczenia pod basenem. Dodatkowo licznik obrotów osadzony na korpusie silnika został dodatkowo uszczelniony.
Następnie metodą „prób i błędów” wytypowano specjalny model czujnika, który w minimalnym stopniu reagował na falowanie wody, a jednocześnie zapewniał prawidłową pracę.
Skrzydła stałe i przesuwne zostały wykonane z szyby hartowanej grubości 10 mm, które przeszły dodatkowy test „szokowy”. W tym przypadku pojawiło się pytanie o zachowanie tego materiału w dwóch różnych ośrodkach: woda (temperatura około 30 stopni – praktycznie stała) oraz powietrza (zmienna w czasie). Co istotne, skrzydła stałe zostały osadzone w ramie wykonanej z blachy nierdzewnej najwyższej jakości (forma ceownika), gdyż skład chemiczny wody geotermalnej wykluczył zastosowanie innego materiału.
Dodatkowo w samej konstrukcji drzwi zostało zastosowanych wiele innych rozwiązań normalnie niewystępujących w drzwiach: odwodnienia odprowadzające kondensującą się i spływającą naturalnie wodę, specjalną pokrywę urządzenia napędowego minimalizującą szczeliny, dodatkowe zabezpieczenia przeciwporażeniowe (jedyny element w napędzie zasilany elektrycznie to silnik – 40VDC) i inne.
Wszystkie założenia projektowe sprawdziły się w naturze – drzwi pracują bezusterkowo od około siedmiu miesięcy.
Artykuł został pobrany ze strony oknoplus.pl